Порушення постави у дітей: що треба знати?

Порушення постави серед дітей і в підлітковому віці в наш час приймають загрозливі обсяги. Діти мало рухаються і не займаються спортом, все більше просиджуючи за моніторами, в школі їх все більше завантажують уроками, змушуючи просиджувати за книжками всі вечори. Та й батьки мало уваги приділяють проблемам постави, особливо в період активного росту скелета. В результаті у дитини формується сколіоз.

Звідки з'являється сколіоз?

На сьогодні сколіоз розглядають як прогресуюче захворювання - сколіотичну хвороба, при якій хребет згинається дугою щодо осі спини, при цьому відбувається гвинтоподібне скручування хребців вздовж напрямку вертикальних осей хребта. При цьому не залишаються байдужими внутрішні органи, легені та серце.

Сколіоз виникає в періоди активного росту і формування хребта і може бути спровокований рахітом, порушенням в обміні фосфору, магнію і кальцію, туберкульозним ураженням хребців. Крім того, важливу роль у формуванні сколіозу грають тривалі вимушені пози дитини при сидінні або вроджена різниця в довжині ніг, вивих стегна, плоскостопість, зрощені невірно переломи ніг.

Як виявити сколіоз?

Якщо подивитися на спину дитини, можна неозброєним оком побачити відхилення хребта вбік від осі, проведеної від потилиці до куприка. Причому це визначається лежачи (без навантаження) і стоячи (з навантаженням на хребет). Для підтвердження ваших підозр необхідно звернутися до ортопеда, і він точніше визначить наявність сколіозу і його ступінь.

Для виявлення причини і ступеня викривлення необхідний рентген хребта в прямій і бічній проекції, причому необхідні знімки лежачи та стоячи. При вивченні знімків лікар знайде кісткові дефекти, вади розвитку хребта та визначить кут викривлення, поєднання сколіозу з кіфозом (прогин хребта назад - горб) або лордозом (прогин хребта вперед).

Ступеня порушень

За силою змін виділяють чотири ступені порушень, причому важкі ступеня, що призводять до інвалідності та візуально сильно змінюють зовнішність, до радості батьків зустрічаються дуже рідко. А ось I і II ступеня сколіозу у дітей з'являються досить часто.

Порушення постави у дітей: що треба знати?

При I ступеня хребет відхиляється вбік від поздовжньої осі незначно, здебільшого, коли дитина стоїть, при цьому зміщення хребців навколо осі не відзначається або вони незначні. Викривлення на рентгені має форму, що нагадує латинську букву «С».

При II ступеня відхилення дуги від осі більш значно і нижче неї, компенсаторно виникає відхилення дуги в протилежному напрямку, щоб компенсувати вагу тіла і привести його в рівновагу. У результаті форма хребта набуває вигляду латинської літери «S». При цьому кути відхилення від осі досягають 20 градусів, а тіла хребців виражено скручуються. Через це формується випинання ребер і формуються м'язові валики вздовж хребта. Деформації видно вже лежачи і стоячи, але в положенні «лежачи» деформації трохи згладжуються.

При III та IV стадіях формуються горб і сильні спотворення тулуба, видимі на око, деформуються ребра і таз, порушується нормальне дихання і кровообіг.

Як це лікувати?

Важкі ступеня лікують оперативно, вшиваючи в область хребта штифти, що утримують його від викривлень. При початкових проявах сколіозу його можна усунути застосуванням масажу, фізичних і спеціальних вправ.

За рекомендацією ортопеда лікар в кабінеті лікувальної фізкультури навчить вас і дитини правильним занять. Вони допоможуть відновити та закріпити правильну поставу, поступово накачають м'язи спини, які будуть тримати хребет в необхідному положенні. Зазвичай при перших двох стадіях можна або повністю усунути сколіоз або сильно його виправити і припинити прогресування.

Займатися необхідно тричі на тиждень під керівництво інструктора ЛФК, а решту часу - вдома з батьками. Якщо за два роки занять немає погіршення, можна віддати дитину у спорт - на плавання, баскетбол або лижі.