Допомога при зимових травмах

Низька температура, ожеледиця, бурульки - все це може стати причиною травмування дитини взимку.

До травмувань можуть призвести і приховані у снігу гострі предмети— гілки, металеві предмети, скло тощо. Через це після того, як дитина повертається з прогулянки, варто завжди перевіряти наявність на її тілі дрібних поранень та, по­мітивши їх, оброблювати антисептиком.

При охолодженні

• Якщо дитина довго перебувала на морозі та існує ризик переохолодження, слід перенести її до теплого приміщення.
  • Потім слід замінити мокрий одяг дитини сухим і добре закутати її в шубу чи теплу ковдру.
  • Не слід намагатися швидко зігріти дитину — набирати гарячу воду у ван­ну чи заводити дитину у гарячий душ, інтенсивно розтирати її чи обкладати гріл­ками. Такі дії можуть спричинити порушення серцевого ритму та внутрішньої кровотечі.
  • Слід дати теплий напій.
  • Важливо обстежити ніс, вуха, кінцівки дитини.
  • Якщо помітні ознаки обморо­ження, слід надати відповідну першу допомогу.
  • Якщо дитина непритомна, слід перевірити, чи вона дихає та чи є у неї пульс. Якщо дихання та пульс відсутні, слід терміново розпочати серцево-легеневу реа­німацію.
  • За підозри переламу кінцівки
  • Слід провести іммобілізацію - закріпити кінцівку як мінімум у двох сугло­бах, вище та нижче травмованого місця.
  • Прикласти до травмованого місця щось холодне.
  • У разі кровотечі слід накласти дитині джгут (міцно затягнути кінцівку, наприклад, ременем), накласти тугу пов'язку. Аби вивільнити травмовану кінцівку, слід розрізати рукав чи штанину ножицями, адже зняти одяг з травмованої кінців­ки, як правило, складно.
  • Слід транспортувати потерпілу дитину до теплого приміщення. Якщо дитина мала та пошкодила одну чи обидві верхні кінцівки, її можна нести на руках. Якщо ди­тина не може йти, слід сконструювати носилки з тих матеріалів, що є поряд.
  • За підозри травмування спини або шиї важливо покласти потерпілу дитину на тверду поверхню та зафіксувати її шию щільним коміром.
  • Транспортувавши дитину до теплого приміщення, слід дати їй теплий напій і знеболювальний засіб. Потім огледіти місце травмування. Якщо є садна, крово­теча — накласти пов'язку. Якщо є ознаки обмороження - надати відповідну пер­шу допомогу.
  • Після виконаних дій слід викликати лікаря.

У разі травмування голови

• Щороку бурульки, що падають, як правило, з дахів домів, становлять смер­тельну небезпеку для життя. На складність травми безпосередньо впливають маса льоду, що впав, та висота падіння. Так, при падінні бурульки найчастіше фіксують травму голови — від легкого забиття до тяжких черепно-мозкових травм.
  • Якщо дитина притомна, слід відвести її до приміщення, вкласти на ліжко чи диван, оцінити характер зовнішніх ушкоджень. Потім обробити садно анти­септиком і накласти на нього пов'язку.
  • Якщо дитина непритомна, слід негайно викликати швидку. До прибуття швидкої не можна рухати дитину, адже у неї може бути травмовано шийний відділ хребта. Слід вкрити потерпілу дитину ковдрою, стежити за її диханням і пульсом.
  • При появі кровотечі слід накласти пов'язку, при блюванні — повернути голо­ву дитини набік, аби вона уникла задухи.

У разі незначних травм

• Узимку діти нерідко травмуються через вкриті снігом гострі предмети скло, гілки, металеві предмети. Від сильних подряпин зазвичай рятує одяг, про­те загострені предмети можуть пошкодити шкірний покрив і без розриву одягу, що буває при швидкому ударі. У такому випадку одяг зминається, а шкіру ушко­джує предмет, що ніби «загорнутий» у тканину одягу. Саме тому навіть при непошкодженому одязі слід переконатися у відсутності ушкодження шкіри дитини.
  • Поширена дитяча забавка - облизувати металеві предмети на морозі - може призвести до травмування. Якщо язик дитини прилип до поверхні, дитині ні в якому разі не можна робити різких рухів.При різкому русі тонкий та ніжний слизовий покрив залишається на металі, починається кровотеча, а потім протягом кількох днів триває болісне загоєння рани.
  • Слід вмовити дитину потерпіти, не рухати головою, аби уникнути більшого трав­мування.

Аптечка для надання допомоги при зимових травмах

Для надання допомоги при поширених зимових травмах у аптечці мають бути:

• перев'язувальний матеріал (бинти стерильні та еластичні, стерильні сер­ветки, котушка пластиру, бактерицидний лейкопластир);
  • антисептики (розчини перекису водню, брильянтового зеленого); знеболювальні засоби;
  • судинорозширювальні засоби;
  • матеріал для накладення шини.